1. Ana Sayfa
  2. Android

ADB Ve Fastboot Kurulum

ADB Ve Fastboot Kurulum
0

ADB (Android Debug Bridge):

Cihazınıza komut satırı ile bağlanarak uygulama hata ayıklama, uygulama yükleme, silme, komut gönderme, dosya çekme ve gönderme gibi işlemleri yapabileceğiniz bir arayüz.

Fastboot:

Nexus, HTC ve Sony gibi markaların bazı cihazlarında rom ve yazılım yükleme gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz, cihazı fabrika ayarlarına döndürüp silebileceğiniz komut satırı aracıdır.

ADB Ve Fastboot İndir

İşletim sisteminize göre uygun olan sürümü seçin:

Android Platform Tools – 23.1.0 sürümü:

Windows Platform Tools

Linux Platform Tools

Mac OS X Platform Tools

İndirme işlemi Google sunucularından yapılacaktır.

Adb Ve Fastboot Kurulumu

Öncelikle cihazınızda USB Hata Ayıklama’yı etkinleştirmeli ve USB sürücülerini kurmalısınız. Genelde cihazınızın bilgisayar yazılımını kurarak bu sürücüleri kurabilirsiniz. (Örneğin Samsung Kies, PC Suite vb.)

Normalde bulundukları klasöre komut satırı açtığınızda bu iki araç kullanılabilir durumdadır. Ancak her yerden erişmek istiyorsanız bu araçları PATH dediğimiz işletim sistemi yoluna eklemeniz gerekmekte.

Windows için

Bu işlem için her yerden erişilebilir bir yere indirdiğiniz dosyadaki platform-tools klasörünü çıkarın. Örneğin C:\android içerisine.
Bunun ardından C:\android\platform-tools klasörünü PATH’e eklemek için şu işlemi yapabilirsiniz.

Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler’i seçin (Ya da Denetim Masası -> Sistem yolunu izleyin) . Soldan Gelişmiş Sistem Ayarları’na tıklayın.
Gelişmiş sekmesine gelin ve Ortam Değişkenlerini seçin. Ortam değişkenlerinin alt kısmındaki Sistem Değişkenleri altından PATH değişkenini bulup çift tıklayın.

Windows 10 ya da daha yenisini kullanıyorsanız:
Yeni butonunu tıklayın ve C:\android\platform-tools klasörünü ekleyip Tamam’ı tıklayın.

Windows 10, 8.1, 8 ya da 7 kullanıyorsanız:
Değişkenin sonuna yoksa ; (noktalı virgül işareti) ekleyin ve C:\android\platform-tools yazarak Tamam’ı tıklayın.

Artık herhangi bir klasörde Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayarak “Komut istemini burada aç” seçeneğiyle komut satırına geçebilir ve buraya adb ya da fastboot yazarak bu programlara erişebilirsiniz.  Eğer bulunamadığına dair hata alıyorsanız yaptıklarınızı kontrol edip bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin.

Linux için

Linux kullanıyorsanız platform-tools klasörünü home (ev) dizininizde bir yola çıkarın. Örneğin android klasörü içerisinde.

 Metin editörünüzle home klasörünüz içerisindeki .bashrc dosyasını açın. (Komut satırına örneğin gedit ~/.bashrc yazarak bunu yapabilirsiniz.)

En son satırına gelip bir bir satır atlayarak şunu yazın:

export PATH=${PATH}:~/android/platform-tools

Dosyayı kaydedin. Yeni açacağınız komut satırı pencerelerinde adb veya fastboot yazarak araçları kullanabilirsiniz.

NOT: ADB komutuyla cihazınıza erişmek için udev kuralları ayarlamanız gerekmekte. Bunu aşağıdaki komutlarla yapabilirsiniz:

sudo curl –create-dirs -L -o /etc/udev/rules.d/51-android.rules -O -L https://raw.githubusercontent.com/snowdream/51-android/master/51-android.rules
sudo chmod a+r /etc/udev/rules.d/51-android.rules

sudo service udev restart

İlginizi Çekebilir
android_framework_details

Yazar Hakkında

Global Education

Yorum Yap