1. Ana Sayfa
  2. Genel

NİKOLA TESLA

NİKOLA TESLA
0

Dünyanın kapkaranlık olduğunu düşünün.Ne kadar da korkunç değil mi?Belki bazılarımız bazen düşünüyodur:

-“Bu kadar alet nasıl çalışıyor? ”

Bir kısmımızda belki umursamıyordur , hiçbir şeyi düşünmedikleri gibi…

Bu sorunun bütün cevabı Nikola Tesla’da gizli.Bu büyük bilim adamına önceden duymuştum ama bugün yaptıklarını daha da araştırınca çok saygı duymaya başladım.

“Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için hiçbir şey ifade etmiyor.” diyerek bizlere bir şeyler ifade etmek istiyor aslında.Hayatında paranın hiçbir zaman önemi olmamıştır.Hatta 7 Ocak 1943 yılında New Yorker Otelinin 33. katında ve 3327 numaralı odasında yalnız başında hayata gözlerini yummuştur.

3 ve 3 ‘ün katlarına karşı bir takıntısı vardır Nikola Tesla’nın.10 seneye yakın kaldığı otelin numarasına da çok takmıştır.Odanın numarasının 3’e tam bölünebilen bir sayı olmasını istemiştir.

Hayatı ve kendisi çok garip olan ama bir o kadar da saygı duyulması gereken bir kişiliktir.

Tesla o kadar zeki bir kişiydi ki sayısız patentli icadı bulunmaktadır.Yaşadığı dönemde bazı çevreler tarafından “deli” sıfatına maruz kalmıştır çılgın icatlarından dolayı.Kim bilir belkide çağına fazla gelmiştir.

Tesla’nın bana göre en ilginç buluşu kablosuz elektrikdi.Buluş diyorum çünkü yaptığı çalışmalarla belirli bir alanda bunu başardı ancak daha büyük testler için sponsor gerekiyordu ve kimsede ona destek çıkmadı.

Eskiden 1800’lü yılların sonlarında elektrikle ilgili pek bir şey bilinmiyordu.Doğru akım biliniyordu sadece.Doğru akımda hem çok kablo gerekiyordu , hem şehirlerde çok karmaşık bir görüntü hemde büyük bir tehlike vardı.Hatta o yıllarda bazı sokaklarda gökyüzünü kapatabliyomuş.Öyle ki eğer hala doğru akım kullanılıyor olsaydı her 3 km bir trafo gerekiyordu.

Nikola Tesla  aynı işi çok daha az bir kabloyla ve trafoya gerek kalmadan iletebilen alternatif akımı buldu.

Kablosuz elektrik örneği.

Sonradan telsiz denilen radyo alanında da öncülük etti.

Uzaktan kumandayı da  temel olarak Nikola Tesla buldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına gidilmesi gerektiğini o dönemde söylüyordu.Bu da ileri görüşlülüğünün bir göstergesidir.

Uzaylılarla iletişime geçtiğini söyleyen Nikola Tesla dünyaya gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biridir.

Hiç evlenmeyen Nikola Tesla hayatına yalnız gözlerini yumdu.Onun değerini öldükten sonra anladık.

İlginizi Çekebilir
wp-1487349131006.jpg

Yazar Hakkında

Yorum Yap